12 czerwca, 2024

Jimmy Web

Blog

Instalacja CNG – alternatywa dla LPG

Jazda na gaz to atrakcyjny wariant, który pozwala zaoszczędzić pieniądze, a czasem także upłynnia jazdę – szczególnie jeśli poruszamy się po mieście i, co za tym idzie, często hamujemy i ruszamy.

Najważniejsze informacje o LPG

LPG, czyli Liquefied Petroleum Gas to opcja, na którą Polacy i Polki decydują się częściej niż na CNG. Ten pierwszy gaz składa się z propanu i butanu. Specjaliści podczas instalacji LPG używają takich materiałów jak butle blaszane (grubość ich ścianki nie przekracza 3 mm). Jazda na LPG jest doceniana z uwagi na koszty – za tę opcję zapłacimy mniej niż za CNG

Instalacja CNG do Diesla – co musisz o niej wiedzieć?

O CNG mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia ze sprężonym gazem ziemnym. Skład chemiczny decyduje o tym, że ta substancja, w przeciwieństwie do LPG nie skrapla się wraz ze wzrostem ciśnienia. Z różnic strukturalnych wynikają też inne różnice, a mianowicie samo podejście do tego, w jaki sposób konstruuje się instalację gazową. W przypadku CNG nie użyjemy już blaszanej butli, tylko jednoczęściowe, bezszwowe elementy stalowe, które wyróżniają się dużą wytrzymałością.

Czy instalacja CNG w samochodzie to dobra alternatywa dla rozwiązania LPG?

Jeśli zależy nam na instalacji CNG, musimy pamiętać o kilku sprawach:

  1. trudniej kupić używane auto z CNG niż z LPG – powód jest prosty: instalacja gazowa CNG nadal jest mniej popularna
  2. trudniejszy montaż – w efekcie z CNG najczęściej spotkamy się w autach, w których taką instalację zamontowano fabrycznie.
  3. mniej punktów oferujących CNGLPG zatankujemy w wielu miejscach. Jeśli nasz wybór padnie na taką opcję jak instalacja CNG do auta, czekać nas będzie nieco większy problem.

Która opcja jest więc lepsza? To zależy. Firmy, które mają sprężarkę, pozwalającą na łatwe tankowanie mogą wybrać CNG i cieszyć się wszystkimi zaletami tego paliwa. Indywidualne osoby często nie chcą robić sobie z tym kłopotu. Wiele zależy więc od tego, czy stacja CNG znajduje się w pobliżu oraz od tego, czy kupujemy nowe auto, czy używane.