12 czerwca, 2024

Jimmy Web

Blog

Ledy kontra ksenony - które z tych żarówek samochodowych będą lepsze

Ledy kontra ksenony – które z tych żarówek samochodowych będą lepsze

Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia samochodu – pozwala widzieć drogę, jak i sprawia, że sam samochód jest widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Jaki rodzaj lamp wybrać do swojego samochodu? Korzystniejszym wyborem będą lampy samochodowe ksenonowe, czy ledy do samochodu?

Żarówki ledowe – co warto o nich wiedzieć?

Żarówki samochodowe led posiadają kilka ważnych zalet. Przede wszystkim składają się z wielu jasnych punktów, co daje duże możliwości projektowania świateł osobom zajmującym się designem. Pojedyncze punkty światła występujące w bardzo dużej ilości sprawiają, że reflektor może wyglądać nietypowo, unikalnie i zupełnie inaczej niż ten klasyczny. Mamy tu więc do czynienia z walorami wizualnymi.

Kolejną korzyścią wynikającą z posiadania światła led do samochodu jest fakt, że bardzo szybko osiągają swój najwyższy punkt jasności. Słowem: naprawdę prędko się naświetlają.

Ledy do samochodu są również niezwykle trwałe. Szacunkowo, mogą świecić nawet do stu tysięcy godzin, czyli tyle samo, ile może wynieść czas użytkowania danego samochodu.

Żarówki ksenonowe – zalety

  1. Lampy samochodowe ksenonowe są wypełnione od wewnątrz mieszaniną gazów szlachetnych, zapewniając kierowcy dużo lepsze oświetlenie drogi niż lampy tradycyjne, halogenowe. Światło emitowane przez xenony jest białe i niezwykle silne.
  2. Żarówki ksenonowe będą jednak wymagać dużo więcej energii. Ksenony zapewne będą potrzebowały dodatkowego zapłonu zamontowanego w samochodzie, ponieważ zwykły akumulator nie będzie w stanie wyemitować tak dużej ilości energii, aby mogły emitować światło.
  3. Są jednak niezwykle wytrzymałe, a ich moc jest tak silna (a w konsekwencji jakość oświetlenia drogi), że mimo tego cieszą się przychylnością wielu kierowców.

Ksenony, czy ledy?

Zarówno żarówki samochodowe ksenonowe, jak i światła led do samochodu posiadają swoje bardzo mocne zalety. Znajdzie się również kilka wad, takich jak nagrzewanie się ledów i duża potrzeba energetyczna ksenonów. Pozostaje więc pytanie: jakie żarówki są lepsze?

Tak naprawdę zależy to od gustu i potrzeb kierowcy, a także od jego możliwości ekonomicznych, chociaż w tym momencie posiadanie xenonów nie musi być aż tak kosztowne. Obie opcje są:

  • korzystniejsze dla walorów wizualnych samochodu
  • świecą jaśniej i mocniej niż halogeny
  • skuteczniej oświetlą drogę i poinformują o zbliżającym się samochodzie innych uczestników ruchu drogowego