8 grudnia, 2024

Jimmy Web

Blog

Dlaczego leczenie próchnicy należy podjąć już na wczesnym etapie?

Próchnica. To słowo na stałe zagościło w Naszym słowniku. Trudno znaleźć osobę, która choć raz by się z nim nie zetknęła. Już przedszkolaki uczą się o zagrożeniach nią spowodowanych. Ciągle widzimy reklamy telewizyjne dotyczące produktów, mających jej zapobiegać. Czym tak naprawdę jest ta powszechna choroba i skąd wzięła się jej zła sława? Czy słusznie się jej boimy oraz kiedy przychodzi właściwy moment na podjęcia leczenia? Te pytania nurtują każdego z Nas, kto chciałby się cieszyć pięknym uśmiechem przez długie lata.

Czym jest próchnica?

Aby zrozumieć dlaczego leczenie próchnicy jest tak ważne dla Naszego zdrowia, najpierw należy zrozumieć czym ona tak naprawdę jest. Mało kto wie, że to choroba bakteryjna, która jest zakaźna, a do jej powstania potrzebne są cztery czynniki, jak:

  • bakterie, najczęściej L.acidophilus oraz paciorkowiec,
  • cukry,
  • podatność zębów,
  • czas,

występujące jednocześnie. Wynika z tego, że nawet malutkie dziecko, któremu wyrżnął się pierwszy ząbek, może być niechcący zarażone przez swojego rodzica.

Do czego mogą doprowadzić zaniedbania w leczeniu próchnicy?

Ta z pozoru niewinna choroba może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na początku pojawiają się nieestetyczne przebarwienia, później ból i nieprzyjemny zapach z ust. Podjęcie szybkiej reakcji, jest gwarancją sukcesu. Natomiast przewlekłe bagatelizowanie oznak, najczęściej kończy się resekcją zęba. Niestety oprócz powikłań dotyczących jamy ustnej, istnieje wiele innych, dotyczących pozostałych organów. Brak leczenia próchnicy może prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, a nawet sepsy.

Kiedy należy podjąć leczenie próchnicy?

W Naszym społeczeństwie wciąż pokutuje stwierdzenie, że dzieciaki nie muszą leczyć ząbków, bo i tak niedługo im wypadną, a w ich miejsce wyrosną nowe, zdrowe i błyszczące. Nic bardziej mylnego. Stomatologia zachowawcza dotycząca małych pacjentów rządzi się tymi samymi prawami co dorosłych. Podstawowa zasada brzmi: „Najpierw profilaktyka, a jeżeli występuje najmniejszy problem, już leczenie”, niezależnie od tego, czy to ząb mleczny, czy stały.

Stomatologia zachowawcza krokiem do zdrowia jamy ustnej

Częste wizyty u lekarza dentysty dają duże szanse na wczesne wykrycie infekcji próchniczej i podjęcie odpowiednich środków. W najmniej skomplikowanych przypadkach kończy się tylko na remineralizacji zęba, czyli oczyszczeniu chorej części i wypełnieniu jej żelem lub lakierem. Najczęściej jednak wykonuje się usunięcie chorej tkanki i zastąpienie jej plombom. Nowoczesne metody stomatologii zachowawczej pozwalają na to, aby zabieg odbywał się całkowicie bezboleśnie i bezstresowo.

Na pierwszym miejscu profilaktyka

W walce o zdrowy uśmiech liczy się przede przeciwdziałanie występowaniu próchnicy. Odpowiednia higiena jamy ustnej od najmłodszych lat, dieta uboga w cukry oraz regularne wizyty u dentysty, to klucz do sukcesu. Nasze starania powinny być kontrolowane przez lekarza stomatologa, który doradzi, które metody profilaktyczne są najskuteczniejsze, a w razie najmniejszych dolegliwości znajdzie najlepszą metodę leczenia.