18 lipca, 2024

Jimmy Web

Blog

Protetyka

Różnice między protetyką stałą a ruchomą

Protetyka nieprzerwanie się rozwija, dzięki czemu wiele osób, mimo braku w uzębieniu, może cieszyć się kompletnym uśmiechem, świetnym wyglądem i samopoczuciem. W tym artykule przyglądamy się rozwiązaniom protetycznym, które obecnie się stosuje.

Protetyka stała

W ten sposób określa się wszystkie niewyciągane uzupełnienia. W zależności od tego, jak zaawansowany jest problem, protetyk wybiera między pojedynczą koroną, wkładem koronowo-korzeniowym oraz mostem. Pierwsza opcja jest polecana, gdy np. ząb się złamał, ale korzeń pozostał nienaruszony. U niektórych osób dochodzi do zniszczenia korony i właśnie wtedy zbawienne okazują się wkłady koronowo-korzeniowe. Z kolei, jeśli utrata dotyczy całego zęba, najkorzystniejszą drogą postępowania będzie zastosowanie mostu.

Protetyka ruchoma

Z pomocą rozwiązań z zakresu protetyki ruchomej specjalista jest w stanie pomóc pacjentom, którzy borykają się z większymi brakami zębowymi. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych metod, wykorzystywanych w protetyce stałej, tutaj pacjent samodzielnie może zakładać i zdejmować protezę. W profesjonalnych gabinetach protetycy oferują różnorodne ruchome sposoby na uzupełnienie uzębienia, m.in.:

  • protezy częściowe;
  • protezy całkowite.

Protetyka

Co jeszcze trzeba wiedzieć o leczeniu protetycznym – opcje dla osób z Józefosławia i Piaseczna

Do szczególnych rozwiązań można zaliczyć licówki ceramiczne. Uznaje się je za element protetyki stałej, ponieważ nie da się ich samodzielnie zdjąć. Są jednak zdecydowanie najmniej inwazyjną metodą, bo aby ją wykorzystać, wystarczy jedynie zeszlifować odrobinę szkliwa. Z pomocą licówki ceramicznej można polepszyć kształt, kolor zębów, co wpływa na to, jak prezentuje się cały uśmiech.

Leczenie protetyczne zawsze musi być indywidualnie dopasowane do konkretnego pacjenta. Rzetelni eksperci najpierw dokładnie zapoznają się ze stanem uzębienia, a następnie proponują estetyczne uzupełnienia. Duże znaczenie ma tu świetna komunikacja między pacjentem a protetykiem.