18 lipca, 2024

Jimmy Web

Blog

Czy cyklinowanie można stosować przy każdej powierzchni

Cyklinowanie drewnianej podłogi umożliwia nadanie wnętrzu świeżego wyglądu bez potrzeby zdejmowania starej posadzki. Najczęściej procesowi temu poddawany jest parkiet, aczkolwiek możliwe jest również cyklinowanie schodów oraz innych rodzajów podłóg, o czym w dalszej części tekstu.

Na czym polega cyklinowanie podłogi?

Cyklinowanie podłogi polega na wyszlifowaniu jej za pomocą cykliniarki, dzięki czemu usuwane są wszystkie powłoki lakiernicze wraz ze zniszczoną warstwą drewna. W efekcie uzyskujemy odnowioną, aczkolwiek surową warstwę podłogi. Należy ją potem jeszcze odpowiednio zabezpieczyć poprzez naniesienie lakieru, wosku lub oleju.

Cyklinowanie parkietów – niezbędne narzędzia i materiały

Aby przeprowadzić cyklinowanie parkietów potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt i materiały. Podstawowa rzecz to cykliniarka, bez której trudno liczyć na idealne wyszlifowanie powierzchni. Do wygładzenia odsłoniętej warstwy drewna przydatna będzie także polerka podłogowa oraz papier ścierny. Z kolei ubytki na powierzchni i drobne szczeliny można wypełnić stosując masę szpachlową w płynie po wymieszaniu jej z pyłem powstałym poprzez cyklinowanie parkietu. Poza tym warto zaopatrzyć się w szpachlę parkieciarską, wałki do lakierowania i odkurzacz.

Jakie rodzaje podłóg nadają się do cyklinowania?

Jeśli chodzi o cyklinowanie, proces ten można przeprowadzać wyłącznie na posadzkach wykonanych z drewna, takich jak:

  • parkiet z litych desek
  • mozaika drewniana
  • drewniane panele podłogowe
  • schody inne elementy drewniane, np. listwy podłogowe.

Nie można natomiast szlifować podłóg wykonanych z paneli laminowanych oraz innych materiałów drewnopodobnych.

Cyklinowanie podłóg – z firmą czy samodzielnie?

Dysponując czasem, odpowiednim sprzętem i umiejętnościami cyklinowanie paneli, parkietu, czy innej posadzki z drewna można przeprowadzić samemu. Chcąc mieć jednak absolutną pewność, że zadanie to zostanie wykonane profesjonalnie na każdym etapie jego realizacji, prace cykliniarskie warto zlecić fachowcom. Na rynku można znaleźć liczne oferty firm wykonujących cyklinowanie podłóg w konkurencyjnych cenach.

Źródło: https://parkieciarztargowek.pl/