8 grudnia, 2024

Jimmy Web

Blog

Radca prawny a adwokat: różnice, podobieństwa i specyfika świadczenia usług prawnych.

Czy między obowiązkami radcy prawnego a adwokata istnieją jakieś różnice? Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat obu tych zawodów.

Radca prawny Wyszków – czym różni się od adwokata?

Już samo prześledzenie tego, jak rozwijały się oba te zawody, pokaże nam istotne różnice. Skupmy się jednak na kwestiach praktycznych. Jeszcze do niedawna, a dokładnie do roku 2015 między tymi profesjami istniała jedna, kluczowa różnica. Radcowie prawni mogli reprezentować swoich klientów jedynie w sprawach cywilnych. Jeśli poszukiwaliśmy pomocy w sprawie karnej, musieliśmy udać się więc do adwokata. Obecnie jednak ta różnica przestała obowiązywać, bo obecnie radca prawny, także specjaliści z takich miast jak Nasielsk czy Wyszków, mają te same uprawnienia, co adwokaci. Jedyną różnicą o charakterze formalnym jest to, że radców możemy zatrudnić na umowę o pracę.

Radca prawny Nasielsk a adwokat – podobieństwa

W obu przypadkach mamy do czynienia ze specjalistami, których kompetencje są ustawowo uregulowane. Podlegają one także ochronie prawnej. Zarówno radcę prawnego, jak i adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa. W przypadku nienależytego wykonywania zawodu osoby obu profesji ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną i materialną. W obu przypadkach konieczne jest prawnicze wykształcenie, a więc ukończenie pięcioletnich studiów prawniczych oraz zrobienie aplikacji (adwokackiej lub radcowskiej).

Do radcy i adwokata możemy zgłosić się, gdy zależy nam na posiadaniu fachowego reprezentanta przed urzędem, czy w sądach. Taka osoba może:

  • być pełnomocnikiem lub obrońcą;
  • opracowywać projekty aktów prawnych;
  • sporządzać opinie prawne;
  • udzielać porad prawnych.

Skąd mylne przekonania o różnicach między kompetencjami adwokata i radcy prawnego?

Źródeł takiego stanu rzeczy należy upatrywać w historii obu zawodów. To z tego powodu gdy mowa jest o sprawach karnych, pierwsze nasze skojarzenie dotyczy najczęściej adwokata. Przekonanie to jest tak silne, że nadal, mimo zmian wprowadzonych w 2015 roku, wiele osób do radców zgłasza się raczej w sprawach dotyczących prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego. Warto zdawać sobie sprawę, że kompetencje takiego specjalisty są jednak znacznie szersze. Na kompleksowe wsparcie radcy prawnego możemy liczyć m.in. w kancelariaprokopiak.pl.