W większości budynków domowych i budynków mieszkalnych stosuje się specjalne rozwiązania, mające na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru. W przestrzeni umieszcza się m.in. gaśnice, a cały obiekt planuje się z uwzględnieniem skutecznych dróg ewakuacyjnych. O ochronę przeciwpożarową warto zadbać już wcześniej, czyli na etapie wznoszenia budynku. W tym celu buduje się specjalne ściany ogniowe z silikatów.
Jak działa ściana ogniowa?
Główną jej funkcją jest wyizolowanie ognia w taki sposób, żeby nie mógł rozprzestrzeniać się na pozostałe elementy budowli. W efekcie możliwe staje się uniknięcie lub ograniczenie strat materialnych. Dobra ściana ogniowa chroni również zdrowie i życie osób, użytkujących przestrzeń. Jeśli działa prawidłowo, ludzie zyskują czas na ewakuację.
Gdzie stosuje się ściany ogniowe?
Tego rodzaju ściany można znaleźć w konstrukcjach o wielu różnych zastosowaniach. Spotkamy je np. w domach szeregowych. W połączonym ciągu budynków, ogień rozprzestrzeniałby się bardzo szybko. Ze ścianami ogniowymi można temu zapobiec, a pożar w jednym domu nie musi automatycznie oznaczać pożaru w domu sąsiednim. Ściany ogniowe zabezpieczają również powierzchnie o charakterze produkcyjnym i magazynowym. Dzięki nim można zadbać o bezpieczeństwo pracujących osób, a gdy pojawi się zagrożenie pożarowe, mają one czas na to, żeby opuścić niebezpieczne środowisko. Ściana ogniowa pojawia się również w budynkach użyteczności publicznej.
Silikaty jako budulec ściany ogniowej
Jednym z materiałów, wykorzystywanych do budowy ścian ogniowych, są cegły silikatowe. Produktu tego typu:
- nie wytrącają szkodliwych substancji w kontakcie z ogniem;
- zapewniają dość długą ochronę przed ogniem, co znacznie zwiększa szanse na powodzenie akcji ratunkowych;
- spełniają szereg innych warunków przeciwpożarowych, co czyni je produktem pewnym i funkcjonalnym.
Poszczególne opcje mogą różnić się klasą wytrzymałości na ściskanie, gęstością, ilością bloczków na palecie oraz wymiarami.
More Stories
Jak zaaranżować zieloną oazę na tarasie przy użyciu donic?
Otulacz zimowy do fotelika – jak zapewnić dziecku ciepło i bezpieczeństwo podczas podróży?
Derki padokowe: materiały, technologie i ich wpływ na komfort konia