12 czerwca, 2024

Jimmy Web

Blog

Jaki styropian wybrać pod wylewkę i ogrzewanie podłogowe

Poszukiwanie idealnego wariantu styropianu wcale nie jest łatwe, zwłaszcza że producenci oferują nam moc różnorodnych wariantów. W tym artykule sprawdzamy, czy wyróżnia się styropian przeznaczony do ocieplania podłogi i pod wylewki. Jeśli więc poszukujesz takiego produktu, koniecznie sprawdź ten artykuł.

Styropian do ocieplania podłogi – jaka grubość będzie właściwa?

Ważnym parametrem styropianu, który zamierzamy wykorzystać jako styropian podłogowy oraz styropian pod wylewki, jest grubość warstwy izolacyjnej. Przeważnie mówi się o warstwie grubości 15 cm. Taka izolacja sprawia, że dobrej jakości styropian XPS i EPS podłogowy jest w stanie właściwie oddzielić nas od chłodu, pochodzącego z:

1. Nieogrzewanych kondygnacji
2. Z gruntu

Czy to oznacza, że zastosowanie cieńszej warstwy nie ma sensu? Nie do końca. Wiele zależy od tego, jakie właściwości termiczne posiada dany produkt. Np. styropian pod wylewkę szary prezentuje się na tym polu tak atrakcyjnie, że możemy zastosować cieńszą warstwę, by osiągnąć pożądany efekt. Jeśli więc tradycyjna grubsza warstwa z jakiegoś powody nie wchodzi w grę (bo np. utrudnia korzystanie z mieszkania i działanie elementów funkcjonalnych np. drzwi), zwróćmy uwagę na warianty szare.

Styropian XPS i EPS – jaki styropian podłogowy wybrać?

Rozwiązanie XPS słynie z tego, że w mniejszym stopniu nasiąka wodą. Na rynku znajdziemy jednak wiele atrakcyjnych wariantów EPS, które doskonale sprawdzą się jako wysokiej jakości styropian podłogowy. Możemy do nich zaliczyć m.in.:

1. Styropian EPS 80
2. Styropian EPS 100
3. Styropian EPS 200

Powyższe wartości określają wytrzymałość na ściskanie – parametr, który jest niezwykle ważny w przypadku styropiany podłogowego i styropianu pod wylewki.

Dlaczego dobrze dopasowany styropian podłogowy jest tak ważny?

Na nawierzchnię podłogową działa obciążenie statyczne i dynamiczne. Jeśli styropian nie będzie w stanie sobie poradzić z takim naciskiem, z czasem zacznie się odkształcać i osiadać. Efekt? Na naszej kosztownej, ulubionej podłodze, pojawią się rysy, pęknięcie i odkształcenia. Aby zapobiec takim defektom, których naprawa może pochłonąć sporą część naszego budżetu, postarajmy się właściwie wybrać styropian podłogowy i styropian pod wylewkę.

Inny styropian wybierzemy do garażu, inny na korytarz, a inny do przestrzeni użytkowej, intensywnie eksploatowanej i wyposażonej w ciężkie maszyny. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, skonsultujmy się ze specjalistami, którzy doradzą nam odpowiedni wariant.